CBR08C101FAGAC
DigiKey Part Number
399-8773-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-8773-1-ND - Cut Tape (CT)
399-8773-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBR08C101FAGAC
Description
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 0805
Detailed Description
100 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CBR08C101FAGAC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)