CAS26C161MAGFC
DigiKey Part Number
399-CAS26C161MAGFCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS26C161MAGFC
Description
SFTY 2211 160PF X1 250 / Y2 250
Customer Reference
Detailed Description
160 pF ±20% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 2211 (5728 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAS26C161MAGFC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
2211 (5728 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)