CAS17C120KAGGC
DigiKey Part Number
399-CAS17C120KAGGCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS17C120KAGGC
Description
SFTY 1808 12PF X2 250 C0G 10%
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAS17C120KAGGC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X2
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)