C4ASNBW4200A3LJ
DigiKey Part Number
399-C4ASNBW4200A3LJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4ASNBW4200A3LJ
Description
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 µF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4ASNBW4200A3LJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
600V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)