C4AQLBU5125A1YK
DigiKey Part Number
399-16975-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AQLBU5125A1YK
Description
CAP FILM 12.5UF 10% 500VDC RAD
Detailed Description
12.5 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
C4AQLBU5125A1YK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.110" (28.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
500V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.8 mOhms