C4AQGLW5160P33K
DigiKey Part Number
399-C4AQGLW5160P33K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AQGLW5160P33K
Description
CAP FILM 16UF 10% 450VDC RADIAL
Detailed Description
16 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
C4AQGLW5160P33K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.756" (19.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.9 mOhms