C4AQGLW5120P34K
DigiKey Part Number
399-C4AQGLW5120P34K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AQGLW5120P34K
Description
CAP FILM 12UF 10% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AQGLW5120P34K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.598" (15.20mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
11.8 mOhms