C4AFBBU4100T12K
DigiKey Part Number
399-C4AFBBU4100T12K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AFBBU4100T12K
Description
FILM, RADIAL, POWER BOX, AC FILT
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 600V 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
C4AFBBU4100T12K Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.465" (37.20mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
600V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)