C4AF3EW5225A3BK
DigiKey Part Number
399-C4AF3EW5225A3BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AF3EW5225A3BK
Description
CAP FILM 22.5UF 10% 800VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22.5 µF Film Capacitor 400V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AF3EW5225A3BK Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Box
Size / Dimension
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.571" (65.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - AC
400V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
800V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2 mOhms