C44USGT6145M82K
DigiKey Part Number
399-C44USGT6145M82K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44USGT6145M82K
Description
CAP FILM 145UF 10% 1.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
145 µF Film Capacitor 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44USGT6145M82K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
4.646" (118.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.260" (32.00mm)
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.9 mOhms