C340C333JCG5TA
DigiKey Part Number
399-C340C333JCG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C340C333JCG5TA
Description
CAP CER RAD MONO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C340C333JCG5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.560" (14.22mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)