C333C162JAG5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
1600 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C333C162JAG5TA
DigiKey Part Number
C333C162JAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C333C162JAG5TA
Description
CAP CER RAD 1.6NF 250V C0G 5%
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C333C162JAG5TA Models
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C