C331C683FAG5TA
DigiKey Part Number
C331C683FAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C331C683FAG5TA
Description
CAP CER RAD 68NF 250V C0G 1%
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
C331C683FAG5TA Models
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C