C324C104M5U5CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3.540
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C324C104M5U5CA
DigiKey Part Number
C324C104M5U5CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C324C104M5U5CA
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C324C104M5U5CA Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)