C320C474M5U5CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3.113
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 13.052
Datasheet
0.47 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C320C474M5U5CA
DigiKey Part Number
399-2159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C320C474M5U5CA
Description
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C320C474M5U5CA Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)