C2225C105K5RACTM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
C2225C105K5RACTM
DigiKey Part Number
399-C2225C105K5RACTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2225C105K5RACTM
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)