C2220X244MDRLCAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
0.24 µF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
C2220X244MDRLCAUTO
DigiKey Part Number
399-C2220X244MDRLCAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220X244MDRLCAUTO
Description
CAP CER 0.24UF 1KV X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)