C2220X105KARACTU
DigiKey Part Number
399-C2220X105KARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220X105KARACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220X105KARACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220X105KARACTU
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2220 10% FL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
C2220X105KARACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.065" (1.65mm)