C2220C156J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C2220C156J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C156J5RACTU
Description
CAP CER 15UF 50V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
C2220C156J5RACTU Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)