C2220C103KDRACAUTO
DigiKey Part Number
399-16805-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16805-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16805-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C103KDRACAUTO
Description
CAP CER 2220 10NF 1000V X7R 10%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2220C103KDRACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)