C1825C474MARACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.671
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Knowles Syfer
KYOCERA AVX
In Stock: 207
Similar
KYOCERA AVX
0.47 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
C1825C474MARACTU
DigiKey Part Number
399-C1825C474MARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1825C474MARACTU
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1825
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1825C474MARACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)