C1812X511J5TACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
510 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X8G 1812 (4532 Metric)
C1812X511J5TACTU
DigiKey Part Number
399-C1812X511J5TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812X511J5TACTU
Description
CAP CER 1812 510PF 50VDC X8G
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)