C1812S105M3RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
1 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
C1812S105M3RACTU
DigiKey Part Number
399-C1812S105M3RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812S105M3RACTU
Description
CAP CER 1812 1F 25VDC X7R 20%
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Floating Electrode
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)