C1812C561F1TACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
560 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor X8G 1812 (4532 Metric)
C1812C561F1TACTU
DigiKey Part Number
399-C1812C561F1TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C561F1TACTU
Description
CAP CER 1812 560PF 100VDC X8G
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Low ESL, High Temperature
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)