C1808C473K5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Knowles Syfer
Similar
KYOCERA AVX
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
C1808C473K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1808C473K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1808C473K5RACTU
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1808C473K5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)