C1808C161FZGACTU | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 399-C1808C161FZGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1808C161FZGACTU |
Description | CAP CER 160PF 2.5KV NP0 1808 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 160 pF ±1% 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C1808C161FZGACTU Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features Low ESL, High Voltage |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 1808 (4520 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) |
Tolerance ±1% | Thickness (Max) 0.085" (2.15mm) |