C1210X202M4TACTU
DigiKey Part Number
399-C1210X202M4TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210X202M4TACTU
Description
CAP CER 1210 2NF 16VDC X8G 20%
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2000 pF ±20% 16V Ceramic Capacitor X8G 1210 (3225 Metric)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)