C1210W104KCRACTM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2.033
Datasheet
0.1 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210W104KCRACTM
DigiKey Part Number
399-C1210W104KCRACTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210W104KCRACTM
Description
.100UF 500V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, ArcShield™
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.091" (2.30mm)