C1210V623KDRACTU
DigiKey Part Number
399-C1210V623KDRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210V623KDRACTU
Description
CAP CER 1210 ARCSHIELD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.062 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1210V623KDRACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, ArcShield™
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)