C1210S155M9RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
1.5 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210S155M9RACTU
DigiKey Part Number
399-C1210S155M9RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210S155M9RACTU
Description
CAP CER 1210 1.5F 6.3VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Floating Electrode
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)