C1210C474J3RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Direct
YAGEO
Knowles Syfer
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Similar
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
0.47 µF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210C474J3RACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C474J3RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C474J3RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210C474J3RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.041" (1.05mm)