C1210C361F5HACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C361F5HACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C361F5HACTU
Description
CAP CER 360PF 50V X8R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor X8R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1210C361F5HACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)