C1210C156M4PACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C156M4PACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C156M4PACTU
Description
CAP CER 1210
Customer Reference
Detailed Description
15 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1210C156M4PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)