C1210C156K4PACTU
DigiKey Part Number
399-17494-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-17494-1-ND - Cut Tape (CT)
399-17494-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C156K4PACTU
Description
CAP CER 15UF 16V X5R 1210
Customer Reference
Detailed Description
15 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1210C156K4PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)