C1206Y105M4RAC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206Y105M4RAC7210
DigiKey Part Number
399-C1206Y105M4RAC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206Y105M4RAC7210
Description
CAP CER 1206 1F 16VDC X7R 20%
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Floating Electrode, Soft Termination
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)