C1206X622F3TACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X622F3TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X622F3TACTU
Description
CAP CER 1206 6.2NF 25VDC X8G
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6200 pF ±1% 25V Ceramic Capacitor X8G 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)