C1206X472M1GEC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
4700 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206X472M1GEC
DigiKey Part Number
C1206X472M1GEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X472M1GEC
Description
CAP CER 1206 4.7NF 100V C0G
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206X472M1GEC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)