C1206X471F2GACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
470 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206X471F2GACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X471F2GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X471F2GACTU
Description
CAP CER 1206 FT
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1206X471F2GACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)