C1206X331M4TACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X331M4TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X331M4TACTU
Description
CAP CER 1206 330PF 16VDC X8G
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 pF ±20% 16V Ceramic Capacitor X8G 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)