C1206X121G4TACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X121G4TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X121G4TACTU
Description
CAP CER 1206 120PF 16VDC X8G
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 pF ±2% 16V Ceramic Capacitor X8G 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)