C1206X103J3GEC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206X103J3GEC
DigiKey Part Number
C1206X103J3GEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X103J3GEC
Description
CAP CER 1206 10NF 25V C0G 5%
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206X103J3GEC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)