C1206T103K8GCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 461
Upgrade
TDK
In Stock: 361
10000 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206T103K8GCLTU
DigiKey Part Number
399-C1206T103K8GCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T103K8GCLTU
Description
CAP CER 10000PF 10V NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206T103K8GCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)