C1206C476M9PACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C476M9PACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C476M9PACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C476M9PACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C476M9PACTU
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C476M9PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)