C1206C302F5TACAUTO
DigiKey Part Number
399-C1206C302F5TACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C302F5TACAUTO
Description
CAP CER 1206 3NF 50VDC X8G 1%
Detailed Description
3000 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor X8G 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)