C1206C273F5GAC
DigiKey Part Number
399-C1206C273F5GAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C273F5GAC
Description
CAP CER 0.027UF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.027 µF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Bulk
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)