C1206C225Z8VACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 9.568
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
YAGEO
In Stock: 461
2.2 µF -20%, +80% 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
C1206C225Z8VACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C225Z8VACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C225Z8VACTU
Description
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C225Z8VACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)