C1206C202F1TACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2000 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor X8G 1206 (3216 Metric)
C1206C202F1TACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C202F1TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C202F1TACTU
Description
CAP CER 2000PF 100V X8G 1206
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Low ESL, High Temperature
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)