C1206C200K3TACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
20 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8G 1206 (3216 Metric)
C1206C200K3TACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C200K3TACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C200K3TACTU
Description
CAP CER 1206 20PF 25VDC X8G
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Low ESL, High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)