C1206C162J3TACAUTO
DigiKey Part Number
399-C1206C162J3TACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C162J3TACAUTO
Description
CAP CER 1206 1.6NF 25VDC X8G
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1600 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X8G 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)