C0805S184M5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
180 nF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805S184M5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805S184M5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805S184M5RACTU
Description
CAP CER 0805 180NF 50VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Floating Electrode
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Height - Seated (Max)
0.045" (1.40mm)